До Дня соборності України

DSC01027

Напередодні Дня соборності України на Одеському Поштамті відкрилася виставка «Україна на поштових листівках початку минулого століття», яка зібрала чимало шанувальників історії, філокартістов, краєзнавців. Їх інтерес був викликаний, насамперед, ім’ям організатора виставки.

 

Його представила присутнім начальник Поштамту-ЦПЗ № 1 Лариса Малишева. Цього разу Тарас Іванович Максим`юк – відомий колекціонер і краєзнавець, заслужений працівник культури України, перший заступник голови Одеського відділення Українського фонду культури виставив на Поштамті більше ніж 500 поштових листівок на українську тематику. На них можна побачити типи українців різних регіонів нашої держави, види сіл, міст України, українців під час праці та відпочинку. На поштових листівках різних українських та іноземних видавництв репродуковані твори художників, що показують різні етапи історії України.

 

Ілюстровані листівки з’явилися в світі десь з 90-х років 19 століття, – зазначив Тарас Максим`юк. – На території України зустрічаються поштові листівки з ілюстраціями з 1895 року. У моїй колекції найстаріша листівка датується 1897 роком. Для мене всі листівки цінні, в першу чергу, не в матеріальному відношенні, а як артефакт культури.

 

Але особливо мені дорогі ті листівки, що відображають боротьбу українців за незалежність у 1917-1920 р.р. Вони відповідають нинішньому стану моєї душі. Адже і сьогодні нам доводиться у тяжких умовах АТО на сході країни відстоювати своє право на незалежність.

 

Своєю виставкою мені б хотілося розширити знання людей про національну історію, сприяти підвищенню градусу патріотизму, поглибленню у відвідувачів виставки усвідомлення того, що ми – народ непереможний.

DSC01018

Добрі слова на адресу колекціонера сказали на відкритті виставки Заслужений художник України Микола Вилкун, заступник директора Одеського краєзнавчого музею Юрій Слюсар, підкресливши високий творчий потенціал особистості колекціонера, різноманітність і різноплановість його колекції, експонати якої є для істориків цінними документальними свідченнями минулих епох.

 

Невипадково відвідувачі виставки мали можливість познайомитися зі збірниками «Україна: сторінки минулого», «Шевченківська листівка як пам’ятка історії та культури 1890-1940» (під редакцією Володимира Яцюка) та іншими, до яких увійшли фотоілюстрації колекції Максім`юка. Цікаві і тематичні збірники самого Тараса Івановича такі, як і «Кобзарева Одеса», «Історія українського книговидання в Одесі», «Історія українського словника ХІХ—ХХ ст.», «Сто років української листівки», «Чарівний світ української писанки» та ін.

 

Союз Одеської дирекції Укрпошти та колекціонера вийшов по-справжньому плідним, коментує подію директор Одеської дирекції Укрпошти Денис Петров.- Тарас Івановчі вже давно став другом пошти. За його сприянням в минулому році були випущені «Власні марки»: до 600-річчя Одеси, а також марка «Українська мова – мова єднання». Ось і нинішня виставка, що проводиться на Поштамті, стала важливою подією в культурному житті міста. Разом з Тарасом Максім`юком ми прагнемо нести в суспільство духовність, знання і повагу до української культури та історії.