Філателістична експозиція у Канівському музеї Тараса Шевченка

image8 image1 image3 image4 image5 image6 image7

18 червня о 13-00 у Канівському музеї Тараса Шевченка відбулось урочисте відкриття виставки філателістичної шевченкіани, подарованої українцем Георгієм Георгіадісом із Республіки Кіпр, Шевченківському національному заповіднику.

 

Власник філателістичної колекції, який ще з дитинства зацікавився поштовими картками та марками, родом з Чигиринщини. З часом його захоплення переросло у справу всього життя. Майже сорок років він збирав, досліджував, систематизував та оформлював власну філателістичну колекцію.

 

З 1971 року основою його колекції стала філателістична Шевченкіана. У рік відзначення 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка колекціонер вирішив подарувати свою колекцію Шевченківському національному заповіднику.

 

Впродовж 2015-2016 рр. автор передав дві колекції конвертів і поштівок. Перша – зі спеціальними погашеннями (1961 – 2004), здійсненими на батьківщині Тараса Шевченка (с. Шевченкове Звенигородського району), місці його поховання (м. Канів), а також Києві, Харкові, Станіславі, Ленінграді, Москві, Томську. У другій колекції – конверти з марками із серії «200-річчя з дня народження Тараса Шевченка», «Натхненні Кобзарем» з репродукціями мистецьких творів художників-лауреатів Шевченківської премії та спеціальними погашеннями в Україні та за кордоном.

 

Представлена на виставці колекція налічує понад 600 унікальних предметів музейного значення, пов’язаних з іменем Тараса Шевченка: поштові штемпелі домарочного періоду Росії, поштові штемпелі і марки Росії (1858-1865), поштові марки царської Росії (1913-1917), поштові марки і блоки України, поштові марки СРСР, марки і конверти зарубіжних країн, поштові конверти та поштові картки України зі спеціальними погашеннями, картмаксимуми СРСР та Росії, зчіпки марок України з купонами та інші поштові відправлення.

 

У колекції більше десяти речей, які оцінюються в категорії раритетів як RR. На стендах експонуються унікальні зразки поштових відправлень домарочного періоду. Це аркуші з текстом листа, що надсилається без конверта. На ньому поставлені відмітки, вказані адреси і поставлені штемпелі. У колекції – поштові відправлення з Житомира, Кам’янця-Подільського, Черкас, Чигирина, Києва, Москви (1843 – 1851, 1855), С.-Петербурга (1839, 1841,1845, 1858,1860, 1861), Орла (1861) з залишками сургучевих печаток та без них. Є також чотири марки Пошти Російської імперії (1913).

 

Особливо рідкісними у колекції є поштові марки Української Народної Республіки, випущені у Відні (1920) у серії «Віденська марка». Але ці марки не були у поштовому обігу. У 2010 році Пошта України випустила поштовий блок «90 років поштовим маркам Української Народної Республіки».

 

У колекції також представлені марки, видані та проштамповані у Польщі, Угорщині, Чехословаччині, Болгарії, Румунії, Німеччині, Великобританії, Італії, Франції, Австрії, США, Канаді, присвячені ювілеям геніїв світової культури. У 2011 році Георгій Георгіадіс презентував колекцію «Сторінки життя Великого Патріота» на всесвітньому філателістичному сайті, де представлено філателістичні колекції більше 60 країн світу.

 

Слід зазначити, що організатор виставки Долгич Надія Василівна, виконуючі побажання засновника філателістичної колекції Г. І. Георгіадіса, звернулась до Черкаської дирекції ПАТ «Укрпошта» задля створення ексклюзивного продукту – художньої марки та художнього немаркованого конверту із зображенням Т. Г. Шевченка в рамках проекту «Власна марка», який дозволяє створювати та випускати в обіг поштові марки та конверти із власним зображенням. Офіційна частина урочистого відкриття виставки була завершена погашенням унікального конверту і марки із зображенням Т. Г. Шевченка спеціальним штемпелем Шевченківського національного заповідника. Цей унікальний конверт із маркою також представлений на виставці.

 

Оглянути виставку можна з 9-30 до 17-30 кожного дня, крім понеділка.