Історія кримськотатарського народу на поштових марках

SONY DSC

18 травня до дня боротьби за права кримськотатарського народу, в Сумському обласному краєзнавчому музеї презентували виставку «Історія кримськотатарського народу мовою філателії».

 

Кримські татари або «киримли» – автохтонний тюркомовний народ АР Крим, Україна, європейська мусульманська держава якого – Кримське Ханство – існувала у ХV – ХVІІІ ст.

 

У розпал ІІ-ї Світової війни сталінський режим вчинив злочин геноциду цього народу, розпочавши 18 травня 1944 року масову депортацію кримських татар до республік Середньої Азії колишнього СРСР.

 

Відкриваючи виставку, директор музею Владислав Терентьєв наголосив, що вона створена завдяки підтримці Сумської обласної дирекції «Укрпошта» та презентує всі поштові випуски України – марковані аркуші, поштові конверти, спецпогашення, які відображають історію та культуру цього народу Криму-України.

 

Символічним є спеціальне погашення 2015 року з зображенням татарського знаку – тамги на конверті з блоком марок «Кримські татари – корінний народ Криму».

 

Привертають увагу поштові конверти з зображенням архітектурних пам’яток – ханського палацу у Бахчисараї, якому понад 400 років, медресе Інджи-бек-Хатун, заснованої у 1332 р. у м. Старий Крим, яка наразі вважається одним з найстаріших навчальних закладів в Україні, мечеті Джума-Джамі 1552-1564 рр. у м. Євпаторія та інших.

 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Декілька поштових конвертів України, випущених у 2000-2012 рр., присвячено діячам культури кримськотатарського народу – письменнику Ісмаїлу Гаспринському (1851-1914), поету і літературознавцю Ешрефу Шем’ї–заде (1908-1978), поету та історику Амді Гірайбай (1901-1930), співачці Сабріє Ереджеповій (1912-1977).

 

Рідкісним і надзвичайно символічним експонатом виставки є поштові марки СРСР 1933 року з серії «Народи СРСР» – «Татари Криму» (художник малюнку марки В.Зав’ялов). Після початку репресій тоталітарного режиму проти кримськотатарського народу ця марка була піддана радянської цензурі.

 

У філателістичних довідниках поштових марок СРСР з опису цієї марки «Татари Криму» було вилучено слово «Криму».
Виставка, яка буде експонуватися в музеї протягом травня, привернула увагу відвідувачів, є проявом солідарності з кримськотатарським народом.