Розширюємо коло філателістів Вінничини

Філателія – один з перспективних напрямів роботи багатьох поштових операторів світу, адже поштові марки є уособленням суверенітету держави, пропагують її культурні, художні, спортивні надбання. Вони спонукають громадян більше дізнатися про події, життя й діяльність людей, сюжети творі мистецтва, зображених на марках. Поштова марка, створена для оплати поштових послуг, давно вже стала предметом колекціонування мільйонів шанувальників художньої мініатюри.

 

Останнім філателії з боку молоді приділяється зовсім мало уваги, однак Вінницька дирекція УДППЗ «Укрпошта» завжди залучає населення  до цього інтелектуального захоплення.  Варто зазначити, що всебічний розвиток філателії можливий лише завдяки ефективній співпраці із спілкою філателістів Вінниці. В першу чергу увага приділяється ознайомленню, особливо молодого покоління, з філателією за допомогою різноманітних виставок та презентацій.

 

Починаючи з 2013 року на Вінничині активно проходять виставки. Відбулось відкриття Першої обласної філателістичної виставки «ВІНФІЛЕКСП – 2013», присвяченої 100 – річчю від дня народження заслуженого майстра народної творчості України – Сидоренко Одарки Антонівни. Тут були  представлені експозиції 26 колекціонерів та філателістів Вінницької, Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської та Чернівецької областей.- 2013_1

 

Усі відвідувачі мали змогу переглянути експозиції, яких на виставці представлено 29. Їх тематика різноманітна – це історія, політика, космос, транспорт, тварини,  12 з цих експозицій брали участь у національних виставках. Вінничани та гості міста мали змогу побачити колекції марок та листівок, наприклад, таких як: «Мистецтво епохи відродження», «Випуски марок Монако 1959-1962 рр.», «Автомобільна імперія форд», «Відомі люди світу», «Породи коней та їх використання у Першій світовій війні», «Вінниця на поштових конвертах СРСР випущених в період 1961-1991 рр.», «Коти на поштових марках» та інших не менш різноманітних та цікавих. Відразу після відкриття відбулось урочисте спецпогашення, присвячене відкриттю виставки, спеціальним штемпелем «ВІНФІЛЕКСП – 2013».

 
100-  _1

Завдяки тісній співпраці голови  Асоціації філателістів Вінницької області Поляковського  О. С. і  засновника  Вінницького міського товариства колекціонерів Гродецького А. О., а також підтримці Вінницької дирекції «Укрпошти» вінничани мають можливість отримати естетичне задоволення та духовне збагачення від перегляду Вінницької обласної пересувної філателістичної виставки присвяченої 100-річчю Української марки, що має назву „Назустріч 100-річчю Української марки 2014-2018”.  В день відкриття виставки в приміщенні Вінницького обласного краєзнавчого музею було  введено в дію штемпель спецпогашення постійної дії «До 100- річчя української поштової марки».

 

Пересувна виставка протягом 2014-2015 рр. була представлена у таких містах, як: Немирів, Липовець, Тульчин, Бар,  Вороновиця та Вінниця. Для популяризації цього унікального проекту незвичайний виставковий марафон буде подорожувати 20 найбільшими населеними пунктами Вінниччини протягом 5 років.

 

Увага приділяється і філократичним виставкам. У тому самому 2013 році до святкування 650-річчя першої писемної згадки про заснування міста Вінниці, за ініціативи Вінницького міського товариства колекціонерів спільно з Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм та Вінницькою дирекцією УДППЗ «Укрпошта», відкрито тематичну філокартичну виставку «Вінниця: історія і сучасність на поштових листівках». На виставці представлені всі відомі поштові листівки із зображенням міста Вінниця у період з кінця 19 сторіччя по сьогодення.Флокартична виставка Внниця сторя  сучаснсть на поштових листвках Експонати в дійсності являють собою енциклопедію, в якій висвітлюється історія міста з його визначними датами, архітектурою, географією, а також його культурою та мешканцями. В експозиції було зібрано близько 800 примірників листівок, серед яких і такі, що збереглись до наших часів в одиничних екземплярах.

 

Систематично проводяться заходи для популяризації філателії в навчальних закладах. Завдяки переговорам зі школами міста було досягнуто домовленості про розповсюдження інформації щодо навчальної програми «Юні філателісти» у шкільних та позашкільних закладах м. Вінниці.

 
. _1

Працівники Вінницької дирекції Укрпошти разом з філателістами завітали до школярів міста з невеличкими лекціями. Учням шести вінницьких шкіл відкрилось вікно у світ філателії. Деякі з них навіть забажали стати його  частинкою і залюбки ходять на зустрічі до спілки філателістів.

 

Відділом технології послуг розроблено Презентацію про філателію, як інтелектуальне захоплення, в якій подано історію виникнення марки, йде розповідь про перші марки та їх  цінність, представлено різні серії марок та конвертів, листівок  випущених за роки незалежної України, (зокрема марки серії  до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, що є актуальними для шкільної навчальної програми). Презентована колекція марок та конвертів присвячена Вінниччині, видатним особистостям нашого краю. В презентації також представлена розгорнута інформація про Посткросінг та Власну марку. Для ще більшого зацікавлення школярів після проведення презентацій проводяться пізнавальні вікторини. Учні, які уважно слухали та надали правильні відповіді отримують сувеніри від Вінницької дирекції  – «Набір починаючого філателіста», які можуть стати першими марками в їх колекції.

 
Набр починаючого флателста

На зустрічах школярів активно залучають до відвідування гуртку юних філателістів Вінниці, що діє у приміщені Центральної бібліотеки ім. Бевза. Його   веде філателіст і почесний член Товариства колекціонерів  м. Вінниці, постійний учасниик виставок – Кондратюк Микола Григорович.

 
Листвка спецпогашення штемпелем з з маркою Postcrossing. Втання з Украни

Звичайно, значна увага приділяється і спецпогашенням. У 2015 році рік на Вінничині  було проведено спеціальне погашення штемпелем з пересувною датою „Посткросінг. Вінниця, 21050″ марки «Postcrossing. Вітання з України», в рамках святкування всесвітнього дня пошти. У вересні відбулось погашення художньої марки серії «Краса і велич України. Вінниця. Водонапірна вежа» на конверті спеціальним поштовим штемпелем постійної дії «День міста. Вінниця», адже саме в цьому місяці Винниця відзначала День міста. З метою відзначення  160-тої річниці від дня народження української народної співачки, фольклористки Явдохи Зуїхи, відповідно до Тематичного плану випуску маркованої продукції на 2015 рік УДППЗ „Укрпошта” виготовлено поштовий конверт «Явдоха Зуїха. 1855-1935». Також виготовлено художньо оформлений спеціальний штемпель погашення, на якому розміщено  напис „Явдоха Зуїха. 1855 -1935”.

 

Однак, Вінницька дирекція УДППЗ «Укрпошта» на цьому не зупиняється: в планах нові виставки, нові зустрічі з зацікавленою молоддю міста та проведення урочистих спецпогашень.