Творча дружба

20160212_104546

Сумський обласний краєзнавчий музей та Сумську дирекцію УДППЗ «Укрпошта» поєднує давня творча дружба. Майже кожна тематична експозиція музею так чи інакше пов’язана з поштою.

 

От і зараз у музеї функціонують дві постійно діючі експозиції, присвячені героям АТО, а також Евромайдану і Героям Небесної Сотні. В експозиції «АТО: війна за незалежність України» представлені матеріали, присвячені подіям на Євромайдані у Києві та Сумах під час Революції Гідності, а також зразки військового спорядження, зброї та особисті речі уродженців і жителів Сумщини – учасників бойових дій у зоні АТО. Є тут і поштовий конверт, присвячений Герою України Олександру Оніщенку, заступнику командира спецпідрозділу «Альфа», що героїчно загинув у Слов’янську в травні 2014 року. Поруч – немарковані конверти «Свободу Кольченку і Сенцову» і «Свободу Надії Савченко», книга нашого земляка Євгена Положія «Іловайськ» і осколок снаряду, привезений із зони АТО, з написом: «шматок мінських домовленостей».

 

В іншій вітрині представлені поштові експонати, з відображенням вікопомних подій Революції гідності: конверти першого дня та марковані аркуші «Євромайдан 2013-2014» і «Пам’яті Героїв Небесної Сотні».

 
20160212_105704

Сьогодні, коли український народ відстоює свободу і територіальну цілісність своєї держави із зброєю в руках, Укрпошта не залишається осторонь, про що свідчать представлені у експозиціях матеріали.

 

В іншому залі музею розгорнута фотодокументальна виставка «Україна – соборна, вільна, сильна!» до Дня Соборності України. Пам’ять про цю подію відображена і в численних випусках поштових марок, представлених на стендах музею: блоки поштово-благодійних марок, видані у 1958 році Закордонним відділом Підпільної пошти України з нагоди 40-річчя проголошення ІУ Універсалу Центральної Ради і Акту злуки УНР та ЗУНР; марка Підпільної пошти України, випущена до 50-ліття Соборності України у 1969 році; поштові конверти Першого дня із спецпогашенням, присвячені діячам Українського національно-визвольного руху, що були безпосередніми учасниками підготовки і підписання Акту Злуки – Симон Петлюра, Євген Петрушевич, Іван Огієнко, Володимир Винниченко, Микола Садовський.

 

Укрпошта і музей не оминули увагою ще одну визначну подію української історії – бій під Крутами, як символ національної честі, жертовності в ім’я незалежної української держави. Уже багато років поспіль у січні на державному рівні вшановується відвага і вічна пам’ять студентів-гімназистів, які у 1918 р. полягли у важкому бою біля станції Крути під час наступу більшовицьких військ на Київ. У матеріалах виставки «Крути як відродження українства» представлені конверти пошти України, випущені до річниць бою під Крутами.

 

Як відзначає директор обласного краєзнавчого музею Владислав Терентьєв, філателістичні матеріали зажди посідали чільні місця у музейних зібраннях. І не лише як чудовий інформаційний матеріал, що яскраво відображає сутність історичних подій, а і як витвори графічного мистецтва, що самі по собі є об’єктами музейного значення.