У Вінниці відкрився єдиний в Україні Музей української марки

IMG_8003_1 IMG_8040_1 IMG_8230_1

16 вересня свої двері відчинив Музей української марки ім. Якова Балабана, у якому зібрана одна з найбільших у світі експозицій української марки, історія якої має довгий історичний шлях. Вона безпосередньо пов’язана із ім’ям військового діяча Української Народної Республіки, хорунжого Армії УНР, Якова Андрійовича Балабана, що народився в селі Писарівка-Волоська біля Ямполя, на Вінниччині. Під час Другої світової війни він переїхав до Сполучених Штатів Америки, де і залишився жити. Після смерті величезна колекція перейшла до його сина Олександра Балабана, який народився й живе в Нью-Йорку.

 

Думка передати колекцію марок для музею зародилась вже давно, тому Олександр Балабан задля збереження своїх фондів вирішив передати їх на історичну батьківщину свого батька. Кількість примірників, які входять до колекції, достеменно не відома, бо повну каталогізацію не проведено. Але всі марки в тій чи іншій мірі пов’язані з Україною. Є марки з лімітованих колекцій, які нині існують тільки в кількох примірниках у світі. Найстаріші марки датовано 1850 роком, гашені в різних українських містах. Конверт з поштовим штемпелем – 1830 року. За оцінками американської асоціації філателістів, це найбільша колекція українських марок у світі, вартість якої сягає кількох мільйонів доларів.

 

У відкритті музею взяли участь Вінницький міський голова Сергій Анатолійович Моргунов, заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації Ігор Дмитрович Івасюк, Генеральний директор УДППЗ «Укрпошта» Ігор Юхимович Смілянський та знаний філателіст, син засновника колекції Якова Балабана, Олександр Балабан

 

Ігор Смілянський привітав усіх присутніх з відкриттям музею та назвав тиждень, що минає «тижнем української марки», адже рівно тиждень тому відбулось відкриття виставки української марки у Нью-Йорку. Також він зазначив, що Генеральна дирекція буде і в подальшому підтримувати такі проекти.

 

«Я пам’ятаю, як мама давала мені в дитинстві американські марки, я з ними бавився щоб вона могла вчити студентів. А як став трохи старший та пішов до школи, побачив перші марки з тризубом. І так це мене захопило, що я почав збирати українські марки. Тоді я сказав собі, що буду збирати українські марки, я хочу кожну українську марку. І передам цю колекцію тоді, як Україна стане вільна…», – розповів колекціонер Олександр Балабан.

 

З нагоди відкриття у м. Вінниця першого в Україні музею української марки Українським державним підприємством поштового зв’язку «Укрпошта» виготовлено спеціальний поштовий штемпель постійної дії «Музей української марки ім. Якова Балабана» та Власну марку. Конверти з відтисками штемпеля спецпогашення поповнять колекції поціновувачів філателії.

 

Право першого погашення було надано Сергію Анатолійовичу Моргунову, Ігорю Юхимовичу Смілянському та Олександру Балабану. Після урочистої церемонії всі присутні мали змогу залишити відбиток пам’ятного штемпеля на марках та конвертах на згадку про цей захід.

 

Окрім цього, Ігор Смілянський відвідав з візитом працівників Вінницької дирекції та острівне відділення зв’язку №5 м. Вінниця, що знаходиться у ТРК «Поділля Сіті» і є першим об’єктом поштового зв’язку такого формату на Україні, де поспілкувався з клієнтами та начальником ВПЗ. Спілкуючись з колективом дирекції, Ігор Смілянський охарактеризував основні напрямки розвитку підприємства, а саме фінансові послуги та e-commerce. Також було окреслено проблеми, що існують у галузі та можливі шляхи їх вирішення. Окрему увагу було акцентовано на процесі корпоратизації, залученню додаткових інвестицій в технологічний розвиток та введення нових проектів, в тому числі, відкриття поштового банку. Було анонсовано зміни, що будуть внесені для мотивації роботи персоналу. Генеральний директор висловив надію на ефективну співпрацю та досягнення позитивних результатів спільними зусиллями.