Укрпошта має найкращі в Україні умови для надання якісних послуг EMS

21234

EMS (Express Mail Service) – це послуга поштового зв’язку, при наданні якої доставка та вручення поштових відправлень здійснюється в максимально короткі терміни. Пересилання експрес-відправлень надається за принципом кур’єрської служби «від дверей до дверей», також відправлення EMS приймають у будь-якому поштовому відділенні.

 

Відправлення EMS – це реєстровані поштові відправлення, що приймаються з видачею квитанції, обробляються, пересилаються і доставляються у пріоритетному порядку перед іншими видами поштових відправлень та видаються адресатам під розписку. У EMS-відправленнях можуть пересилатися документи й товари. Їхня гранична вага – 30 кг.

 

Послугу EMS забезпечує найбільша мережа доставки в усьому світі – її надають поштові оператори більш як у 190 країнах. Всесвітня мережа доставки експрес-відправлень EMS була створена в рамках Всесвітнього поштового союзу (ВПС) у 1989 р. Доставка здійснюється не міжнародною компанією, а місцевими поштовими операторами – членами Всесвітнього поштового союзу, що з 1998 р. входять до кооперативу EMS, який координує надання цієї послуги. Мережа являє собою об’єднання поштових адміністрацій різних країн, кожна з яких надає послуги користувачам із приймання, доставки і пересилання за кордон цих експрес-відправлень, а своїм партнерам – членам Кооперативу EMS та іншим поштовим адміністраціям – послуги з доставки міжнародних експрес-відправлень на території своєї країни.

 

В Україні міжнародна експрес-доставка EMS як складова глобальної світової мережі EMS була організована в 1991 р. на базі виробничого об’єднання «Київський поштамт», який, за договорами з регіональними управліннями поштового зв’язку, надавав послугу по всій Україні.

 

У 1993 р. Міністерство зв’язку підпорядкувало службу EMS Державному підприємству спеціального зв’язку (ДПСЗ). Після цього УДППЗ «Укрпошта» здійснює лише приймання міжнародних поштових відправлень EMS на підставі договорів із ДПСЗ на рівні обласних філіалів. Це зумовлено тим, що ДПСЗ забезпечує надання цієї послуги лише до рівня обласних центрів і деяких райцентрів.

 

«Варто зауважити, що EMS є поштовою послугою, і майже в усіх країнах – членах Всесвітнього поштового союзу вона надається саме національними операторами поштового зв’язку, за винятком кількох країн, серед яких є й Україна, – відзначає керівник Укрпошти Ігор Ткачук. – Разом з тим Укрпошта як національний оператор поштового зв’язку України, який надає понад 50 видів послуг, має найкращі в країні умови для якісного надання послуги EMS, а саме: розвинену поштову мережу, яка складається з майже 12 тис. об’єктів, та колосальний досвід надання поштових послуг».

 

На думку Ігоря Ткачука, Укрпошта вже сьогодні без додаткових фінансових вкладень може забезпечити клієнтам доставку міжнародних поштових відправлень EMS «до дверей» – у неї для цього існують відповідні штати й автомобільний транспорт кур’єрської доставки. До того ж, надання повноважень щодо послуги EMS в Укрпошті дозволило б клієнтам отримати ширший доступ до неї.

 

Питання щодо надання повноважень УДППЗ «Укрпошта» здійснювати функцію з пересилання відправлень EMS вирішує Міністерство інфраструктури України.

 

У 2013 р. Мінінфраструктури України підготувало наказ про визначення УДППЗ «Укрпошта» оператором поштового зв’язку, на якого покладено функції з пересилання відправлень EMS. Наказ уже був підписаний міністром інфраструктури, погоджений з Антимонопольним комітетом, проте він так і не був уведений у дію. Цьому завадила позиція Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ).

 

НКРЗІ дуже слушно зауважила, що проектом наказу не передбачений чіткий порядок передачі УДППЗ «Укрпошта» функції з пересилання відправлень EMS, зокрема з наказу стає зрозуміло, що в Україні певний час діятимуть два надавачі цієї послуги. Проте НКРЗІ в своєму листі до Міністерства інфраструктури повідомила, що готова взяти участь у роботі міжвідомчої робочої групи з розгляду питання щодо визначення УДППЗ «Укрпошта» оператором поштового зв’язку, на якого покладено функції з пересилання відправлень EMS.

 

З того часу минуло вже два роки, і, саме зараз, перед початком корпоратизації Укрпошти, настав час повернутися до цього питання. Адже цього насамперед потребують українські споживачі, зацікавлені в отриманні якісної послуги EMS.