Видатний митець навіки у серцях Вінничан

17 вересня Вінниччина відзначала 150-річчя з Дня народження видатного класика української літератури та патріота рідного краю М.М.Коцюбинського.

 

Гучне святкування у народному стилі під назвою «Великий Сонцелюб – навіки в нашім серці» відбулося на території Вінницького літературно-меморіального музею М.М. Коцюбинського у будиночку, де минуло його дитинство і юність. В цей день, здавалось, і сама природа вшановувала його своїм погожим сонячним днем.

 

На Подільській землі митець створив не один шедевр, хоча і зазнавав багато переслідувань і обшуків від московського царського уряду за свої революційні погляди, адже у своїй творчості він став на захист українського народу і його прав, виступав проти національного гноблення і соціального визиску земляків. Письменник активно впливав на сучасне йому суспільне й культурне життя, а у своїй творчості висвітлював людяність, віру в краще майбутнє, уміння бачити в житті світле й радісне, а не тільки нужду та горе.

 

Він все життя мріяв про університетську освіту, але в силу певних соціальних причин не зміг її здобути, проте саме завдяки наполегливій праці, самоосвіті, бажанню знати більше він став високоосвіченою людиною. І у розквіті років екстерном здав екзамен у стінах сьогоднішнього Торгово-економічного університету, а колись – реального училища м. Вінниці на звання народного вчителя. Ця людина є достойним прикладом наслідування для сучасної молоді. Все життя він присвятив служінню народу. Його коротке життя – 48 років, обернулося вічністю в його творах сповнених любові до трудової людини, до всього прекрасного на землі, вони ще за життя письменника завоювали любов і визнання читачів не лише України, а й багатьох інших країн світу. Сучасники митця невипадково підкреслювали, що один який-небудь твір Коцюбинського для характеристики того часу дає іноді стільки, скільки не дасть ціла купа архівних документів.

 

Урочисті заходи із вшанування пам’яті Михайла Коцюбинського проходили у літературно-творчій атмосфері. Видатні письменники області розповідали про життєвий шлях і творчість Великого Сонцелюба, як називали Михайла Коцюбинського за любов до життя, природи і людей, читали вірші. Студенти училища культури і мистецтв вигравали українських пісень на музичних інструментах, лунали пісні хорових ансамблів вінницької області, які замилували своїм солов’їним співом усіх присутніх, зачитувались уривки з творів визначного корифея української літератури. Вабили око своєю різноманітністю і вишиті українські вбрання та орнаменти Подільського краю, а п’янкі аромати безлічі квітів у яких потопала садиба митця витали серед натовпу людей, що прийшли віддати пошану Михайлу Коцюбинському.

 

Серед усіх присутніх було керівництво обласного та міського управління, представники Вінницької дирекції Укрпошти, філателісти, колекціонери, літературні діячі, учні, студентська молодь та творчі колективи міста.

 

У рамках відзначення такої видатної дати відбулося спецпогашення пам’ятного художнього конверту з портретом письменника та оригінальною маркою «Михайло Коцюбинський. 1864-1913», який Державне підприємство Укрпошта виготовило спеціально до ювілею митця. Його провели заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації, директор департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації Ігор Івасюк, заступник міського голови Андрій Рева та директор Вінницької дирекції українського державного підприємства «Укрпошта» Наталя Костюк.

 

«У особистості Михайла Коцюбинського уособлюється дух українського народу, адже він як ніхто інший болів за нього серцем і душею. Митець дуже любив життя. Любив у ньому те, що має в собі красу й світло, радість і добро. Свою любов до Батьківщини він передав через численні рядки творів, які проникають у найпотаємніший закуток серця кожного читача. . – розповідає директор Вінницької дирекції Укрпошти Наталя Костюк, – Враховуючи вагомий внесок у розвиток національної літератури Державне підприємство поштового зв’язку не могло не віддіти пошану цій великій людині. Тому для увіковічення цієї пам’ятної дати, ми випустили художній конверт з оригінальною маркою. Люди висилатимуть листи в цих конвертах і таким чином звістка про ювілей великого письменника облетить не лише всю нашу державу, а й потрапить за її межі. З часом ці конверти та марки набудуть колекційної цінності. Спеціальний штемпель діятиме лише один день – сьогодні, після чого зберігатиметься в архіві нашої генеральної дирекції».

 

Святкування завершилось урочистим покладанням квітів до пам’ятника Михайла Коцюбинського, який неначе воїн світла височіє на мальовничій площі Вінниці. Дивлячись на постамент видатного корифея мимоволі згадуються його слова: «Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мій народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це».