Відголосок в історії

17 лютого ПД УДППЗ «Укрпошта» разом з Лохвицьким районним будинком культури ініціювала зустріч задля вшанування 170-річчя від дня народження видатного земляка – вченого винахідника Федора Аполоновича Піроцького. До ювілею державне підприємство «Укрпошта» випустило конверт та календарний штемпель для увіковічення в пам’яті видатного земляка.

 

Федір Аполонович, народився в колишньому сотенному містечку Сенча, Полтавської губернії в родині, що належала до небагатого поміщицького роду питомих військових Лохвицького повіту.

 

Освіту, Федір здобував в Костянтинівському кадетському корпусі в Санкт-Петербурзі та Михайлівській артилерійській академії. Навчання в академії наштовхнуло його до праці над проектом передачі електроенергії через залізний дріт, зворотним провідником якого була земля. З цього і бере початок світовий винахід.

 

Минуло довгих десять років, які несли в собі прокладання першої підземної лінії електроенергії, удосконалення металургійних та домашніх печей, поширення своїх ідей та експериментів в «Інженерному журналі» і багато іншого. Надихнувшись успіхами попередніх проектів в серпні місяці 1880 року від праці вченого вперше в світі рушив з місця електромоторний вагон трамвая, який рухався зі швидкістю кінної рисі (8-12 км/год), робив крутий поворот та навіть рухався назад. Новини про перший в світі електромоторний вагон дійшли до Парижу, де на протязі 5 наступних років усі трамвайні лінії будувались саме за схемою Піроцького.

 

На Батьківщині ж, в Україні творіння Федіра Аполоновича реалізували лише через 12 років.

 

З того дня минуло 135 років і саме сьогодні до уваги присутніх представлений документальний фільм про життя винахідника та презентована книга «Про історію Лохвицького краю» в якій автор О.І. Панченко приділяє не одну сторінку талановитому земляку. «Укрпошта» завітала теж із заздалегідь приготованим сюрпризом – виготовленим художнім конвертом «Федір Піроцький. 1845-1898» та календарним штемпелем з відбитком цієї дати.

 

Відголосок в історії на ювілейних конвертах залишили – в.о. голови Лохвицької РДА М.О. Шиян., сільський голова с. Сенча М.А. Заліський та генеральний директор ТОВ « Сенча» Ю.В. Колєснік.

 

Рідкісні екземпляри, художніх конвертів з відтиском пам’ятної дати поповнили колекції Краєзнавчих музеїв міста Лохвиці та міста Полтави, які працівники «Укрпошти» передали до їх фондів.

 

Захід який відбувся того дня є ще й історичною подією для міста Лохвиця тим що, за 22 роки існування Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», це перше спец погашення в Лохвицькому краї.

 

Закінчилась церемонія чарівним виконанням пісень тріо «Сузір’я» та відвідинами філателістичної виставки, на якій присутні мали можливість поспілкуватись з працівниками «Укрпошти», ознайомились з переліком та перевагами послуг. Задоволені побаченим гості фотографувались на згадку та мали можливість придбати ювілейний конверт.