Замість банку – «Укрпошта»

сільська листоноша

До кінця року державний «Ощадбанк» через нерентабельність планує закрити свої відділення у 34-ох населених пунктах Чернігівщини. Зокрема, не матимуть змогу отримувати відповідні послуги жителі деяких сіл Бахмацького, Борзнянського, Бобровицького, Ічнянського, Козелецького, Коропського, Корюківського, Менського, Ніжинського, Прилуцького, Семенівського, Срібнянського та Щорського районів.

 

За словами керівника Чернігівської дирекції УДППЗ «Укрпошта» Олега Обушного, усі зобов’язання з виплати пенсій, інших соціальних платежів, а також оплати комунальних послуг візьмуть на себе поштовики.

 

Банки, в тому числі і державні, насамперед рахують свої прибутки, а наше підприємство виконує одночасно дві функції, – зазначає Олег Обушний, – ми повинні приносити користь державі у вигляді фінансових надходжень і сплати різноманітних податків, а з іншого боку – на нас покладене величезне соціальне навантаження, і ми намагаємось успішно поєднувати обидва напрямки. На сьогодні в системі «Укрпошти» у нашому регіоні функціонує 564 відділення, які є навіть у невеличких селах. Наші працівники обслуговують понад 185 тисяч пенсіонерів. Крім того, «Укрпошта» здійснює різноманітні соціальні виплати більше ніж 15-и тисячам громадян.

 

До речі, найбільша кількість пенсіонерів Чернігівщини проживає саме в сільській місцевості. А оскільки у селах банкам не вигідно утримувати свої відділення, «Укрпошта» обслуговує там подекуди 80-90% громадян. У містах і райцентрах цей показник становить близько 40%.

 

Та навіть попри те, що дуже багато маленьких відділень не прибуткові, ми поки нічого не збираємось оптимізувати, – продовжує Олег Обушний, – до прикладу, у Новгороді-Сіверському, крім центрального поштового відділення, є ще так зване «недоставне», де переважно приймаються різноманітні платежі. Його обслуговує одна людина. Так ось їй за 2015 рік було нараховано 18 тисяч гривень заробітної плати, а доходів від наданих послуг ми отримали тільки 8 тисяч гривень. Тобто, фактично доводиться дотувати подібні відділення. Вони існують лише за рахунок того, що загалом Чернігівська дирекція УДППЗ «Укрпошта» – прибуткова. Насамперед завдяки роботі відділень у великих містах, як-то Чернігів, Прилуки, Ніжин, і центральних відділень у районних центрах. Але навіть якщо у селі проживає 100-150 чоловік, а можливо, й менше, ми не можемо залишити цих людей на узбіччі життя, як мовиться. Бо розуміємо: для сільських жителів, серед яких переважають люди похилого віку (є, до речі, такі села, де наймолодшому жителю вже за 70 років), поштовики – це найчастіше єдиний зв’язок зі світом. Листоноші розносять стареньким пенсії, передплачують періодичні видання, приймають комунальні платежі, знайомлять з останніми новинами.

 

Відтак «Укрпошта» цілком справляється з покладеною на неї соціальною функцією і повністю готова замінити банківські установи на територіях, де останні найближчим часом припинять своє існування.